Elk Relays A Team
Friday April 15, 2016
4 x 1600 1st (10 pts) 21:13.60
Lowe- 5:18.6*
Walsh- 5:23.7
Malchow- 5:25.8
Studebaker- 5:03.0 (hunted)

4 x 1600 7th (2 pts) 19:33.81
Nerlinger-  4:50.2
Welsh- 4:56.6
Craig- 4:51.6
Burkett- 4:55.0 (huge finish)

4 x 300 Hurdles 3rd (6pts) 3:25.88
S Angelopoulos- 49.5
Lyle- 53.4
Coker- 47.1
H Smith- 55.3

4 x 300 Hurdles 2nd (8 pts) 2:44.09
I Motley- 40.8
Fritz- 44.2
Tinnerman- 42.5
Anthony- 38.8

4 x 100 Relay 14th (0 pts) 54.95
Bennett- 13.8
Brents- 13.6
Laipple- 13.9
Wendlandt- 13.6

4 x 100 Relay DQ (out of zone)
Herd- 11.2
Debord- 10.9
Harmon
Ashburn

4 x 400 Relay 
3rd (6 pts) 4:08.67
V Angelopoulos- 59.9
Broner- 62.1
Lankford- 64.9*
S Angelopoulos- 59.7

4 x 400 Relay 6th (3 pts) 3:34.02
Garrett- 53.3
J Smith- 52.8
Harmon- 53.3
X Motley- 54.4

DMR 3rd (6 pts) 12:35.65
1200- Studebaker- 3:46.0
400- Malchow – 61.2*
800- Drew- 2:22.5*
1600- Lowe- 5:25.6

DMR 5th (4 pts) 11:18.02 
1200- Nerlinger- 3:34.0
400- Craig- 52.5*
800- Hughes- 2:07.4*
1600- Emmert- 4:42.4*

SMR 3rd (6 pts) 1:53.63
100- S Angelopoulos- 13.3
100-Broner- 12.1
200- Coker- 28.8
400- V Angelopoulos- 58.5*

SMR 3rd (6 pts) 1:35.43
100- Herd- 11.3 (SHORTS)
100- Debord- 10.8*
200- Ashburn- 23.8 
400- Soto- 49.0*


4x100 Shuttles 12th (0 pts) 1:18.70
Wendlandt
Lyle
H Smith
Laipple

4 x 110 Shuttles 1st (10 pts) 60.69
Anthony- 13.0*
Tinnerman- 15.3
Fritz- 15.9*
I Motley- 14.5*

4 x 400 Steeple Chase Relay 9th (0 pts) 5:49.80 (no splits- sorry)
Lyle- 
H Smith
Minton
O’Brien

4 x 400 Steeple Chase Relays 4th (5 pts) 4:08.05
Varner- 63.1
Fritz- 61.8
Garrett- 63.9
J Smith- 61.7

2,000 Steeple Chase (18 pts) 
Walsh- 7:58.12 (2nd) 
Fick- 7:40.458 (1st) #2 CHS

2,000 Steeple Chase (2 pts)
Downs- 7:19.128 (18th) 
Welsh- 6:57.61* (7th) 

4 x 200 Relay DQ (Girls)
S Angelopoulos- 27.4 
Broner- 28.0
Lankford- 28.9
Coker- 26.4

4 x 200 Relay 2nd (8 pts) 1:30.05
Anthony- 22.8
Ashburn- 23.8
X Motley- 22.9
Debord- 22.4

4 x 800 Relay 1st (10 pts) 9:24.99
V Angelopoulos- 2:24.0
Malchow- 2:24.7
Drew- 2:22.7
Studebaker- 2:12.9

4 x 800 Relay 6th (3 pts) 8:29.89
Emmert- 2:06.8
Hughes- 2:11.0
Craig- 2:02.8
Soto- 2:08.9*
 

Hammer 5th (4 pts)
Cross- 116’4
Hargrove- 124’9*
Ghaben- 81’9

Hammer 1st (10 pts) 
Meet & State Record
Trotman- 153’8 (meet record)
Simon- 124’9
Tracy- 116’3*



Discus 5th (4 pts)
Cross- 109’4
Hargrove- 112’2*
Ghaben- 114’3*

Discus 1st (10 pts) 
Trotman- 133’6
Simon- 105’8
Tracy- 91’3

Shot Put 1st (10 pts) 
Trotman- 39’8
Simon- 33’8
Vallo- 32’7

Shot Put 4th (5 pts)  
Bennett- 42’4*
Cross- 40’3
Hargrove- 37’5*

Pole Vault 6th (3 pts) 
Jasin- 11’3*
Howard- 9’3
Below- 9’3

Pole Vault T-6th (2.5 pts)
Barton- 8’3
Lane- 7’3
Minton- 6’3

High Jump 8th (1 pt)
Andreatta- 6’3
Soto- 5’11
Lansangen- NH

High Jump 6th (3 pts) 
Lyle- 4’9
Lane- 4’3
Broner- 4’6

Long Jump 1st (10 pts)
I Motley- 21’6 ½ 
X Motley- 21’9 ¾  
Debord- 19’2 ¼ 

Long Jump 14th (0 pts)
Wendlandt- 13’1 
Barton- 11’5
Laipple- 11’11

Triple Jump 1st (10 pts) 
I Motley- 43’3 
X Motley- 43’0* (5th CHS)
Soto- 40’10* (9th Record)

Triple Jump 4th (5 pts) 
Coker- 32’9
Lane- 27’1
Wendlandt- 27’9 

Team Scores
Girls
Gahanna Lincoln- 105
CHS Elks- 101.5
Mason- 98
Wayne- 67.5 (18 teams)

Boys
Wayne- 100.36
Mason- 88.5
CHS Elks- 86
Lancaster- 73
17 teams