Centerville Boys Track & Field
All State Performers (1973 to current)

2016 
Indoor (2nd - Ties highest in school history) 
Ilyaas Motley- Triple Jump (1st)*
Caleb Anthony- 60 Hurdles (2nd)*
Ilyaas Motley- Long Jump (2nd) 
Xavior Motley- Long Jump (3rd) 
Ben Andreatta- High Jump (3rd)* 
4x400 (4th) Anthony, Soto, Craig & Tinnerman
Xavior Motley- Triple Jump (8th)
Spencer Crisp- weight (13th) 

2015 
Indoor (5th) 
Ilyaas Motley- Triple Jump* (2nd) 
4 x 200* (3rd) Hale, Goldsmith, Harmon & Whitaker
Grant Harmon- 400 Meters* (4th)
Ilyaas Motley- Long Jump (5th)
Jimmy Barton- 800 Meters (5th)
4 x 800 (5th) Barton, Black, Steele & Maupin
James Eblen- 25lb weight (8th) 

Outdoor (7th)
Ilyaas Motley- Long Jump (3rd) 
4x400 (3rd) Hale, Goldsmith, Tinnerman & Harmon
4x800 (5th) Barton, Black, Steele & Maupin
Caleb Anthony- 110 Hurdles (8th) 
Ilyaas Motley- 300 Hurdles (12th)
Deion Goldsmith- 200 meters (12th) 
4x200 (12th) Harmon, Goldsmith, Ashburn & Hale
4x100 (16th) DQ handoff I Motley, Whitaker, Ashburn & Goldsmith

2014 
Indoor (6th)
Larkin, Barton, Hughes & Williams- 4x800* (1st)
Hale, Hughes, Harmon & Anthony- 4x400* (8th)
James Eblen- 25lb Weight Throw* (5th)
Tim Roop- 25lb Weight Throw (8th)
Ilyaas Motley- Triple Jump (5th)
Caleb Andreason- 800* (5th)
3200- Ryan Larkin- 3200 (11th)

Outdoor (30th)
4 x 800 Relay (6th) Larkin, Andreason, Hughes & Maupin*
4 x 400 Relay (9th) Coburn, Hale, Anthony & Harmon
Hammer- James Eblen (5th) Tim Roop (7th)

2013 
Indoor (38th) 
Josh Steible- 3200 
(6th)
Josh Steible- 1600 (Qualifier, did not run)
James Eblen- 25lb Weight Throw (14th)
Colton Hale- 25lb Weight Throw (16th)
Morrison, Andreason, Tinnerman & Koltickpe- 4x800 (9th)

Outdoor (41st) 
Morrison, Andreason, Steible & Larkin- 4x800 (6th)
Josh Steible- 1600 (15th)
Fintel, Fleming, Beason & Schluter- 4x200 
(10th)
James Eblen- 
Hammer (3rd)
James Eblen- Hammer (2nd, NB Nationals)

2012 
Indoor 
Zack Houck- Pole Vault (10th)
Luke James- Weight Throw (11th)
Josh Steible- 3200 (12th)
Morrison, C. Briggs, J. Briggs & Schlagheck- 4x400 (10th)
E. Miller, Morrison, Steible & Koliptckie- 4x800 (13th)

Outdoor (23rd)
Benny McGowan- 
Shot Put (4th)
Benny McGowan- Discus (14th)
Dan McCoy- 800 (7th)
Luke James- 
Hammer (6th)
Steible, McCoy, Morrison & Andreason- 4x800 (7th)

2011
Indoor (2nd - highest in school history)
Michael Melchor- 
Long Jump (1st)
Michael Melchor- 60 Hurdles (3rd)
Michael Bennett- Shot Put (2nd)
Michael Montavon- 25lb Weight Throw (3rd)
Benny McGowan- 25lb Weight Throw (4th)
Payne Ball, Ryan Frazier, David Lawler & Collin Wurster- 4x800 (7th)
Memme Onwudiwe, Collin Wurster, Ifeadi Odenigbo & Jon Overstreet- 4x400 (8th)

Outdoor (2nd - highest in school history)
Michael Bennet- 
Shot Put (1st)
Michael Bennet- Discus (2nd)
Michael Melchor- 110 Hurdles(3rd)
Benny McGowan- Shot Put (7th)
Jon Overstreet- 
300 Hurdles (7th)
Oliver Sathoud, Michael Melchor, Matt Morgann & Ifeadi Odenigbo- 4x200 (3rd)






























2010
Indoor
Michael Melchor- Long Jump (1st)
Michael Melchor- 60 Hurdles (3rd)
Michael Bennett- 25lb Weight Throw (3rd)
Michael Bennett- Shot Put (3rd)
Oliver Sathoud- Triple Jump (6th)
Woddell, Ball, Fish & Frazier- 4x800 (15th, pushed over in leg 2)
Matt Beyland- Shot Put (16th)
Matt Beyland- 25lb Weight Throw (16th)

Outdoor
Michael Bennett- Shot Put (3rd)
Michael Bennett- Discus (6th)
Benny McGowan- Discus (9th)
Jeremy Harrison- Long Jump (6th)
Harrison, Melchor, Morgann & Odenigbo- 4x100 (10th - school record)

2009
Indoor
Michael Bennett- 
25lb Weight Throw (3rd)
Matt Beyland- 25lb Weight Throw (7th)
Bryan Miller- Pole Vault (8th)

Outdoor
Shawn Roberts- 1600 
(4th)
Roberts, Wooddell, S Hansford & Eslinger- 
4x800 (8th)

2008
Indoor
Schmidt, Roberts, Byron & Stoecklein- 
4x800 (2nd)
Anthony Scholes- 25lb Weight Throw (1st)
Anthony Scholes- Shot Put (8th)
Jon Paul Krumm- 25lb Weight Throw (6th)
Corey Byron- 1600 (7th)
Eric Schmidt-
 3200 (1st)

Outdoor
Husfelt, Byron, Roberts & Stoecklein- 4x800 
(6th)
Shawn Roberts- 800 
(7th)

2007
Indoor
Cronley, Knapp, Roberts & Stoecklein- 4x800 (7th)
Cronley, Stoecklein, Folino & W. Johnson- 4x400 (8th)

Outdoor
(3rd) 4x800- Cronley, Knapp, Roberts & Stoecklein

2004
Scott Chillinsky- 400 (7th)

2003
Raines, Nicholas, Speaks & Chillinsky- 4x400 (5th) 
Greg Brown- Shot Put (3rd) 
Greg Brown- Discus (8th)

2001
Smiga, Bailey, Flowers & Raines- 4x400 (7th)

2000
Ray Huston- 300 Hurdles (3rd)

1998
Mike Hott- Shot Put (5th) 

1997
Mike Hott- Shot Put

1996
Pat Keller- 3200 (4th)
Dave Raches- Shot Put (6th)

1994
Brent Hill- High Jump (6th)
Jim Weckesser- 1600 (4th)

1992
Josh Bradley- Long Jump (4th)

1989
Mike Marciando- Shot Put (6th)

1988
Michah Beachler- 110 Hurdles (5th) 
Michah Beachler- 300 Hurdles (3rd)

1987
Schlotterback, Beachler, Woeste & Lang- 4x800 (3rd)
Michah Beachler- 300 Hurdles (5th)

1985
Ryan Strahler- Long Jump (3rd)
Allan Phillips- 300 Hurdles (1st)
Allan Phillips- 110 hurdles (4th)
John Schaffer- Shot Put (6th)

1983
Dave Beachler- 300 Hurdles (4th)

1978
Allyn Hill- 880 yard run (5th)

1975
Doug Slack- 1 mile run (3rd)

1973
Marty Clark- 880 yard run (4th)